A tengerimalacok „nyelve” s viselkedse
1976-ban az angliai Leicesteri Egyetem pszicholgia tanszknek kutati kimutattk, hogy a tengerimalacok sszesen 11-fle hangot tudnak kibocstani, amelyekkel klnbz rzsek (hsg, fjdalom, flelem, elgedettsg, izgalom stb.) kifejezsre kpesek. A kutats szerint a tengerimalac legjellemzbb hangja, az les vists vagy fttyents csak az emberrel val kommunikciban hasznlatos, mint figyelemfelkelts, s jelentse ltalban „lelmet akarok!”. A tengerimalacok gyorsan kpesek tanulni s klnbz dolgokat egymshoz ktni, rzseiket kifejezni (pl. a htszekrnyajt nyitst vagy a zacskzrgst rvid id alatt megtanuljk asszocilni az lelem rkezsvel, s a ksbbiekben mr reflexszer hangos vistssal jelzik az embernek kvnalmukat: „lelem van a kzelben!”). Fknt azok a pldnyok tanulkonyak, amelyekkel sokat foglalkoznak, s egy kis figyelemmel az ember is hamar kpes lesz felismerni, hogy mikor mit akarnak.
Knnyen megszeldthet, bartsgos, m rendkvl flnk llatok. Szorult helyzetben flelmkben gyakran harapnak, ami kisebb srlst okozhat, ezrt kerlni kell a hirtelen mozdulatokat. Ajnlatos trsasgban (legalbb prban) tartani ket, az egyedl tartott pldnyok ugyanis nagyon sok emberi trdst s idt ignyelnek. A kisebb test rgcslkkal ellenttben nem tudnak jtszani a szakkereskedelemben kaphat kisllat-jtkokkal (mkuskerk, labda stb.), viszont szeretnek jtszani fajtrsaikkal s az emberrel. Kell trelemmel meg lehet ket tantani bizonyos szavak, mondatok megrtsre, vagy hogy hvsra az emberhez szaladjon. Mozgsuk nem tl frge, a tbbi rgcslhoz s a nyulakhoz kpest nem tl gyesek, m gyorsan tudnak futni s bizonyos akadlyokat tugrani vagy felugrani rjuk. rmket vagy izgatottsgukat sokszor egyhelyben ugrlssal („popcornozs”) mutatjk ki.
Hangok: hsg simogatsra udvarls
Tplls
A f tpllk az elre gyrtott elesg lehet, amely rendszerint megfelel arnyban tartalmazza a tpelemeket sszesajtolt formban. Figyeljnk arra, hogy pldul a tlzott napraforgmag- s a ditartalom a kisllat elhzst okozhatja. A magokkal egybknt vigyzzunk, mert a tengerimalac torkn akadhat. A legjobb tp szna-alap s nem tartalmaz dit, illetve mrtkkel tartalmaz magvakat (napraforgmag, kukorica, rpa). Mindig nzzk meg a tp szavatossgi idejt, ugyanis minl frissebb, annl tbb - az llatkk szmra nlklzhetetlen - C vitamint tartalmaz.
Ezek a kisrgcslk imdjk a sznt, amely rostgazdagsga rvn biztostja, hogy megfelel legyen az emsztsk. Ez azonban nem elegend, csupn tpllk-kiegsztknt hasznlhatjuk. Gondoskodjunk arrl, hogy mindig legyen elttk szna, mert ezzel megakadlyozzuk, hogy a fogai tlnjenek, s a tengerimalac rgcslsi ignyt is kielgtjk. A legjobb szna hossz szl fvekbl kszl.
A tengerimalac tpllknak harmadik eleme a friss zldsg. llatonknt krlbell egy tenyrnyi zldet adjunk. Minden tengerimalac zlse ms, ezrt ne vrjuk, hogy bizonyos zldsgeket egysgesen mindenki szeretni fog. Valjban azrt van szksg zldsgre s gymlcskre, mert ezek az llatok nem tudjk maguktl ellltani a C vitamint. A gymlcsk adagolst - magas cukortartalma miatt - mrtkkel vgezzk.
Prblkozhatunk:
- pitypang levllel,
- (szennyezdstl s vegyszertl mentes) fvel,
- zldsaltval, petrezselyemmel, paradicsommal,
- srgarpval (belertve a zldjt is),
- uborkval,
- californiai paprikval,
- kposztval,
- kellevllel,
- karfiollevllel.
Utbbi hrommal rdemes vigyzni, mert tlzott fogyasztsuk felfvdst okozhat. A friss elesg magas vztartalma miatt lehet, hogy kevesebbet fog inni kedvencnk. Hasmens esetn fokozatosan cskkentsk a friss tpllkot. Vigyzzunk az almval, mert az erre rzkeny egyedek szjt kisebestheti az almasav. A zellert vgjuk cskokra, mert a fs rostok knnyen kedvencnk torkn akadhatnak. A zeller tmenetileg (pl. utazs alkalmval) j vzforrs a tengerimalacnak, de ne adjuk rendszeresen. A spentot nem szabad tladagolni az oxalt tartalma miatt. Kerljk a burgonyval val etetst, mert nagy a vegyszerek miatti kockzat.
Gymlcsk kzl ajnlhat a dinnye (inkbb csak zeltl, magas cukortartalma miatt), a narancs, az alma, a krte s a szl.
Clszer az elesget egy nehz tlkba tenni, hogy kedvencnk ne tudja azt felbortani. A sznnak specilis sznatartt szerelhetnk a ketrec oldalra. Elvileg egsz nap lehet eltte tp, de pontosan tudnunk kell, hogy mennyit eszik. A tengerimalac unalmban risi mennyisg felesleges elesget kpes elfogyasztani, ezrt prbljuk meg minl tbb jtkkal s trsasggal rdekess tenni az lett. A megmaradt tpllkot mindig vegyk ki, nehogy romlottan bajt okozzon.
Mindig legyen naponta cserlt friss vz az llatok lakhelyn. A rgcslknak megfelel a specilisan erre a clra kaphat itat. Tlkban nem rdemes vizet tartani, mert egy szempillants alatt kibortjk s a gynyr terrriumbl "akvriumot" csinlnak. |